Інформація про проведення обласного етапу Всеукраїнської експедиції «Моя Батьківщина – Україна» 2011р.

Україно! Доки жити буду,
Доти відкриватиму Тебе!
(В. Симоненко)

Могутнім і невичерпним джерелом духовності, моральності і культури суспільства є любов до рідного краю, його безцінних багатств, глибока пошана до віковічних традицій свого народу. Але мало любити свій край – його ще треба знати. Тому вивчення історії, географії, культури України є запорукою становлення високоосвіченого суспільства і, в свою чергу, розвинутої держави.

Відтак, протягом 2011 року Комунальний заклад Львівської обласної ради «Львівський обласний Центр краєзнавства, екскурсій і туризму учнівської молоді» під керівництвом Головного управління освіти і науки Львівської облдержадміністрації провів другий етап Всеукраїнської експедиції учнівської молоді «Моя Батьківщина – Україна». На обласний етап заходу надійшло 83 роботи від школярів Бродівського, Буського, Дрогобицького, Жидачівського, Жовківського, Кам’янка-Бузького, Миколаївського, Мостиського, Пустомитівського, Радехівського, Самбірського, Сколівського, Сокальського, Старосамбірського, Стрийського, Турківського, Яворівського районів області; міст Нового Роздолу, Самбора, Стрия, Червонограда; Галицького, Залізничного, Сихівського, Шевченківського районів міста Львова. За напрямами вони розподілилися так:

 • «Духовна спадщина мого роду» – 11;
 • «Козацькому роду нема переводу» – 8;
 • «Із батьківської криниці» – 10;
 • «З попелу забуття» – 15;
 • «Живи і возрадуйся, роде наш красний» – 6;
 • «Славні імена земляків» – 11;
 • «Геологічними стежками України» – 5;
 • «Географія рідного краю» – 16.

Варто зазначити, що під час написання своїх досліджень конкурсанти провели велику пошуково-дослідницьку роботу: побували у різноманітних куточках рідного краю, опрацювали велику кількість архівних документів та довідкової літератури.

Зосередимо увагу на конкурсних матеріалах, які отримали найвищі бали. Відтак, перше місце у напрямі «Славні імена земляків» здобули учні СЗШ №34 Галицького району міста Львова за роботу «Василь Бень – підполковник армії УНР, ад’ютант Симона Петлюри, директор школи ім. Маркіяна Шашкевича». Дане дослідження проведено вихованцями гуртка «Юний архівіст» під керівництвом вчителя історії, Заслуженого вчителя України Ігоря Івановича Федика та директора школи, відмінника освіти України Романа Зіновійовича Гринчука. Опрацьовані архівні матеріали висвітлюють життєвий і творчий шлях, політичну, громадську, військову та педагогічну діяльність патріота України, військового діяча, борця за волю і незалежність України, ад’ютанта Симона Петлюри, підполковника армії УНР, січового стрільця, близького друга і соратника Митрополита Андрея Шептицького і директора першої у Львові Всенародної української школи – Василя Костьовича Беня.

У напрямі «Козацькому роду нема переводу» відзначено роботу учениці СЗШ № 60 Залізничного району міста Львова Оксани Грици. Робота «Козацькі звичаї та обряди» присвячена вивченню та дослідженню періоду козацької доби (перші козацькі поселення та укріплення, пам’ятні дати з історії козаччини, боротьба з іноземними поневолювачами, утворення Козацької республіки, видатні особи цього періоду), побуту та традиції козацтва (козаки в повсякденному житті та у походах, їх зброя і військове спорядження, укріплення), відображення козацької доби в народній творчості (пісні, думи, легенди, приказки та прислів’я).

Також велику пошукову роботу провели учні творчої групи, дослідники музею «Жінки українки в боротьбі за державність» Львівської правничої гімназії, під керівництвом вчителя історії Світлани Романчак. Дослідження «Роль жінки у підпільній Греко-Католицькій Церкві» висвітлює долю жіноцтва у період переходу Церкви у підпілля, а саме: вплив жінки на діяльність Церкви; співпраця жінок (монахинь і мирянок) з духовенством; права і основні обов’язки жінок у підпільній УГКЦ та інше. В основу роботи покладені інтерв’ю з жінками, які брали активну участь у діяльності УГКЦ (ці матеріали зберігаються в архіві Інституту Історії Церкви).

Підводячи підсумки, журі відзначає, що районні (міські) відділи (управління) освіти провели належну роботу на місцях з організації та проведення експедиції «Моя Батьківщина – Україна». Водночас, варто зробити акцент на типові недоліки окремих конкурсних матеріалів:

 • недотримання вимог щодо оформлення робіт;
 • відсутність довідкових даних про авторів;
 • дослідницькі роботи містять компілятивний характер;
 • власні дослідження у більшості робіт відсутні;
 • для конкурсних матеріалів недопустима естетична недбалість, граматичні помилки.

НАКАЗ ГУОН ЛОДА від 01.12.2011 р. № 961 «Про підсумки обласного етапу Всеукраїнської експедиції учнівської молоді «Моя Батьківщина – Україна».
ПІДСУМКИ обласного етапу Всеукраїнської експедиції учнівської молоді «Моя Батьківщина – Україна»
ПОЛОЖЕННЯ про обласний етап Всеукраїнської експедиції учнівської молоді «Моя Батьківщина – Україна»